Prehod na sonaravno oskrbo s hrano
Projekt sodelovanja LAS kot sonaravno obravnava tako ekološko, kot tudi biodinamično pridelano hrano ter hrano, predelano iz tovrstnih surovin.
Trajanje projekta:
1. oktober 2022 - 31. marec 2025Več o projektu:
Prehod na sonaravno oskrbo s hranoVeč o programu:
LEADER/CLLD EKSRPOperacija sodelovanja štirih lokalnih akcijskih skupin se izvaja v okviru 6. Javnega razpisa za podukrep 19.3 priprava in izvajanje dejavnosti sodelovanja lokalne akcijske skupine. Aktivnosti se izvajajo v okviru operacije sodelovanja »Prehod na sonaravno oskrbo s hrano«, ki jo sofinancirata Evropska unija iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in Republika Slovenija v okviru Programa razvoja podeželja 2014–2020/ ukrep LEADER/ podukrep 19.3.
Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja (ukrep LEADER). V okviru podukrepa 19.3 «Priprava in izvajanje dejavnosti sodelovanja lokalne akcijske skupine« / LEADER v okviru LAS V objemu sonca.
Vrednost projekta: Celotna vrednost: 384.505,74 EUR / sofinanciranje EKSRP/LEADER v višini 288.529,86 EUR
Izhodišče za pripravo predloga operacije sodelovanja treh LAS iz Slovenije (LAS Vipavska dolina, LAS s CILjem, LAS V objemu sonca), ki skupaj pokrivajo območje 10-ih občin zahodne Slovenije, ter LAG Zeleni trokut iz Hrvaške je zelo šibka oskrba lokalnega prebivalstva s sonaravno hrano.
Sonaravno pridelana hrana, ki je bila osnovna življenjska vrednota naših prednikov, je zato temeljno vodilo naše operacije, saj lahko le s sonaravnim kmetovanjem ohranjamo naravno okolje živo za naslednje rodove in uspešneje kljubujemo podnebnim spremembam, ki so na območju operacije že zelo prisotne.
Strateško načrtovanje celostne oskrbe z ekološko in biodinamično hrano je bilo na nivoju sodelujočih LAS doslej obravnavano predvsem v okviru oskrbe z lokalno hrano, vendar pri tem ekološko in biodinamicno kmetovanje ni bilo dovolj izpostavljeno, da bi omogočalo razvoj trga tega segmenta.
Ključni cilji
- omogočiti trajnostni prehod na ekološko in biodinamično kmetovanje in oskrbo s hrano;
- povezati obstoječe in potencialne ekološke in biodinamične pridelovalce in predelovalce;
- na inovativen način okrepiti dostopnost do ekološke in biodinamične hrane z vzpostavitvijo kratke oskrbne verige ter mreže promocijskih točk, namenjenih prodaji, prevzemu in promociji tega segmenta ponudbe;
- okrepiti ozaveščenost o vplivu sonaravno pridelane hrane na zdravje ter vplivu nakupnih navad na razvoj podeželja, okolje in podnebne spremembe pri potrošnikih, pridelovalcih in predelovalcih;
- okrepiti kompetence ranljivih skupin za njihovo boljšo prihodnost;
- načrtovati in vzpostaviti podporne mehanizme za spodbujanje razvoja ekološkega in biodinamičnega kmetovanja ter predelave;
- povečati prepoznavnost vloge LAS ter posebnosti vključenih območji.
Ključni rezultati
- Analize stanja pridelave in predelave, potrošnje, stroškov in koristi ekološke in biodinamične hrane.
- Smernice in akcijski načrt zagotavljanja proizvodnje ekološke hrane.
- Poslovni model oskrbe z ekološko hrano in didaktične ekološke kmetije.
- Srečanja za izmenjavo izkušenj in ogledi dobrih praks ter implementacija.
- Strokovne delavnice in predavanja s tematikami prehoda na ekološko/biodinamično kmetovanje s skupno spletno bazo znanja za pridobivanje novih znanj.
- Promocijske aktivnosti (otroška knjiga, pobarvanke, filmi (promocijski video Mestne občine Nova Gorica, Občine Renče-Vogrsko), animirani filmi)
- Naložbe v opremo, ki prispeva k predelavi in pridelavi ekoloških jedi.
- Aktivnosti povezane s prilagajanjem na podnebne spremembe (predavanja, delavnice, dogodki).
- Dogodki na temo promocije ekološkega in biodinamičnega kmetovanja.
- Strokovna konferenca na temo oskrbe z ekološko hrano.
Povezavi na spletno stran
Evropske komisije, namenjene Evropskemu kmetijskemu skladu za razvoj podeželja:
in na spletno stran PRP 2014–2020: www.skp.si